Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

1-Diş Beyazlatma(Bleaching) nedir?

Diş yuzeyındeki renklenmelerın giderilmesi ve diş renginin bir veya birkaç ton açılmasıdır.

2-Neden diş hekimi kontrolunde beyazlatma

Piyasada satılan ve bilinçsizce ithal edilen bazı ürünlerin bilimsel olarak kanıtlanmış beyazlatma etkinliği ve zararlı yönleri tartışmalıdır. Bu tip ürünler asit, aşındırıcı maddeler içerdiklerinden dolayı dişlerinizde kalıcı hasarlar oluşturdukları tespit edilmiştir.

Diş beyazlatma için çok değişik metodlar vardır. Doktorunuz sizin için en doğru olana karar verecektir.  

3-Güçlü ışık kaynağıyla birlikte kullanılan beyazlatma jeli nasıl iş görür?

Beyazlatma jeli olarak diğer etken maddeler yanında genellikle %35 lik hidrojen peroksit kullanılır. Dişleriniz iyice temizlendikten sonra jel tek tek  dişlere sürülür. Işık kaynağı dişlere tutulur. Jel aktifleşerek dişin minesine nüfuz eder. Hidrojen peroksit yıkılır, oksijen ve peridroksil içermeyen radikallere ayrılır. Bu radikaller doymamış  çift bağlara tutunarak veya renkli molekül bağlarının açılmalarına neden olarak beyazlatma işlemini gerçekleştirirler.

4-Işık kaynağı herkese uygulanabilir mi?

Hamile ve süt veren annelerde ve süt dişlerine diş beyazlatma yapılmaz. Dişlerinizde mineyi ve dentini ilgilendiren yapısal bozukluklar var ise(amelogenesis imperfecta,dentinogenesis imperfecta) ağartma işlemine yanıt vermezler.

Dişlerinde kırık,çatlak,hassasiyet olan kişilerde beyazlatma yapılmaz. Dişetleri çok fazla çekilmiş ve köklerin büyük bir kısmı açığa çıkmış kişilerde de yapılmaz. Ayrıca çok çok ileri derecedeki tetrasiklin lekelenmelerinde de sonuç alınamıyor. Sigara içenlerde uygulanmaz.